10 років ФПО: Освітні програми кафедри початкової та дошкільної освіти: минуле, теперішнє і майбутнє (або як починали, що здобули, які виклики долаємо, чого прагнемо)

10.02.2025 | 17:56

Святкування 10-річчя факультету педагогічної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка розпочато 10 лютого 2025 року жвавою, конструктивною та інформаційно насиченою дискусією про тенденції розвитку освітніх програм на кафедрі початкової та дошкільної освіти. А їх аж 6! Усі гаранти (теперішні й ті, хто у свій час розпочинали виконання цього непростого обов’язку – завідувачка кафедри, професорка Наталія Мачинська, професорка Олена Галян, заст. декана, доцентка Любов Нос,  доцентка Марія Стахів, доцентка Неля Сірант, доцентка Надія Новосельська, доцентка Світлана Лозинська, доцентка Галина Бойко, доцентка Наталія Яремчук, доцентка Надія Ростикус), а також запрошені гості – колеги та давні партнери, представники Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича – долучилися до обговорення особливостей формування змістового наповнення освітньо-професійних програм.

Завідувачка кафедри початкової та дошкільної освіти, д. пед. наук, професорка Наталія Мачинська нагадала наскільки важливими були перші кроки в напрямку підготовки освітньо-професійних програм, вибору їхнього фокуса та виокремлення тих особливостей, які стануть, з одного боку, актуальними, а з іншого – значущими для абітурієнтів, що обирають для себе ЛНУ імені Івана Франка. Крім того, кафедра з огляду на назву логічно мала намір готувати фахівців за спеціальностями 012 Дошкільна освіта та 013 Початкова освіта. Саме це стало орієнтиром для гарантів освітніх програм та робочих груп з розроблення ОПП, які розпочинали цю роботу ще за відсутності затверджених стандартів вищої освіти спеціальностей, і надалі конкретизували зміст ОПП відповідно до визначених СВО компетентностей і результатів навчання. Відтак враження та емоції колег стали предметом спогадів водночас мотивували шукати шляхи вирішення актуальних для сьогодення завдань, які прозвучали у виступах гарантів ОПП.

На сучасних викликах у формулювання назв освітніх програм та забезпеченні їх якості наголосила Інна Прокоп – декан факультету педагогіки, психології та соціальної роботи, канд. пед. наук, доцентка, гарант освітньо-професійної програми «Початкова освіта» освітнього ступеня «бакалавр» (ЧНУ імені Ю.Федьковича). Перспективи розвитку ОПП п. Інна оцінювала з позиції приведення їх у відповідність з вимогами належності конкретній галузі. Цей ракурс активізував дискусію, до якої долучилися Любов Нос – заст. декана, канд. пед. наук, доцентка, гарант освітньо-професійної програми «Початкова освіта. Англійська мова у початковій школі» (ЛНУ імені Івана Франка), Марія Олійник – завідувачка кафедри педагогіки і психології дошкільної та спеціальної освіти, д. пед. наук, професорка, гарант освітньо-професійної програми  «Дошкільна освіта (Психологія в закладах дошкільної освіти)» освітнього ступеня «магістр» та Тетяна Колтунович – заст. декана, канд. психол. наук, доцентка, гарант освітньо-професійної програми «Дошкільна освіта (Психологія в закладах дошкільної освіти» освітнього ступеня «бакалавр» (ЧНУ імені Ю.Федьковича). Їхня візія увиразнила значущість підготовки сучасних фахівців у сфері дошкільної та початкової освіти до роботи з дітьми, які зазнали впливу війни, цивілізаційних викликів і потенційно потребують педагога, здатного до комплексного підходу у розв’язанні освітніх проблем, компетентного у питаннях долання освітніх втрат, а також готового забезпечити належний рівень підготовки дітей до розв’язання життєвих і пізнавальних завдань.

Окремим питанням постало забезпечення мобільності здобувачів освіти, що уможливлює набуття ними компетентностей через долучення  до кращого досвіду викладання професійно-орієнтованих та практико-спрямованих освітніх компонент.

Дискусійна платформа об’єднала гарантів ОПП двох Університетів у прагненні залучати прогресивний досвід у практику оновлення освітньо-професійних програм та забезпечення якості підготовки майбутніх вихователів і педагогів початкової школи.

Модератор дискусійної платформи –

д. пед. наук, професорка Олена Галян