21 вересня 2023 року у корпусі Львівського національного університету імені Івана Франка по вулиці Фредра, 1 відбувся Відкритий чемпіонат з шахів, присвячений 150-річчю теоретика і практика української національної фізичної культури Івана Боберського, у якому взяли участь представники адміністрації Університету та запрошені гості. Окрім того, в цей же час у Шаховому клубі провели ще одне важливе змагання – Шаховий турнір серед студентів Львівського національного університету імені Івана Франка, приурочений до Міжнародного дня студентського спорту.
Організували шахове свято кафедра фізичного виховання та спорту і Шаховий клуб Львівського університету і Відділення Національного олімпійського комітету у Львівській області.
З вітальним словом до присутніх звернулася в.о. завідувача кафедри фізичного виховання та спорту Оксана Шукатка. «Щиро вітаю Вас чи не вперше у цій прекрасній залі на нашому шаховому проєкті. Ми дякуємо кожному за те, що у шаленому темпі життя, у щільному робочому графіку знайшли час, щоб долучитися до сьогоднішніх турнірів – як учасники чи спостерігачі. Щиро засвідчую, що присутність кожного з Вас є дуже для нас важливою», – підкреслила Оксана Шукатка.
Із відкриттям шахових змагань усіх учасників привітав проректор із науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. «Незважаючи на виклики часу, у якому ми живемо, маємо ставити перед собою завдання – вчитися, навчати, бути гідними чину кожного, хто сьогодні захищає Україну, і пам’яті тих, хто віддав за неї життя. Проведення таких спортивних заходів є надзвичайно важливим, тим паче, коли вони приурочені до роковин людей, котрі жили українською ідеєю. Одним із таких якраз і був Іван Боберський. Я щиро вітаю всіх на нашому турнірі та бажаю учасникам перемог, і не лише за шаховою дошкою», – зазначив Володимир Качмар та вручив низку подяк від Ректора Університету організаторам шахових змагань.
Слово для привітання надали голові Відділення Національного олімпійського комітету у Львівській області Юрію Турянському: «Я щиро радію, що історичне приміщення на Фредра, 1 знову живе повнокровним життям, атмосферою шахових турнірів. Ми сьогодні маємо прекрасну нагоду зустрітися тут у доброму колі, і я дякую усій академічній спільноті Львівського університету за проведення важливих заходів та вшанування пам’яті видатної постаті Івана Боберського».
До вітального слова запросили заступницю начальника Львівського обласного відділення Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України Наталію Слимак. «Вбачаю великий символізм і знаковість, що до дня народження Івана Боберського та з нагоди Міжнародного дня студентського спорту Львівський університет організував змагання саме з шахів – надзвичайно інтелектуальної гри, яка розвиває стратегічне мислення. Зичу кожному невпинного розвитку та нових життєвих вершин», – зауважила Наталія Слимак.
Опісля вітальних слів почесні гості вручили нагороди представникам професорсько-викладацького складу Львівського національного університету імені Івана Франка.
Також під час урочистого відкриття турніру студентів та працівників Університету привітав Міжнародний гросмейстер з шахів Олександр Білявський, теплими словами пригадавши, як свого часу перепліталися його життєві шляхи з діяльністю ЛНУ ім. Івана Франка. «Вітаю Вас у приміщенні, яке, я вірю, стане корисним у навчально-освітньому процесі Львівського університету. Нехай сьогодні щастить усім учасникам. Вперед до перемог!» – підбадьорив шахістів Олександр Білявський.
Надалі про історію проведення шахових турнірів у Львові присутнім розповів український спортивний журналіст, історик та дослідник шахів Іван Яремко, а член історичної комісії товариства ім. Т. Шевченка Роман Мелех окреслив основні життєві віхи Івана Боберського, відзначивши його вагомі здобутки на професійному шляху, відкритість, креативність та прагнення творити важливі зміни.
Організаційні моменти змагань учасникам пояснив головний суддя турнірів, студент історичного факультету Назар Мельник. А після того, як учасники витягнули жереб з порядковими номерами, розпочалися захопливі шахові баталії. У Актовій залі своє прагнення перемоги демонстрували представники адміністрації Університету та запрошені гості, натомість студенти змагалися у великій аудиторії Шахового клубу. Турніри за форматом часу на ходи одного гравця під час партії – 5 хвилини + 3 секунди на хід для працівників та 3 хвилини + 2 секунди на хід для студентів.
За Відкритим чемпіонатом, окрім тих, хто долучився до вітальних слів, також спостерігали заступниця директора Львівського фахового коледжу спорту, професорка Оксана Вацеба, депутат Львівської обласної ради Юрій Раделицький, Голова профспілки Кабінету Міністрів України, громадський і політичний діяч Богдан Кунда (який до того ж зголосився випробувати власні сили у поєдинку з працівниками ЛНУ ім. Івана Франка), голова профкому працівників НУ «Львівська політехніка» Роман Колодій, у минулому доцент кафедри теоретичної фізики фізичного факультету Університету, дослідник шахової династії Попелів Олександр Попель, співголова Світового Конгресу бойків, випускник механіко-математичного факультету Університету у 1977 році, кандидат технічних наук Михайло Яворський, голова Бойківського товариства Олександр Писанчин та чимало представників академічної спільноти Львівського університету. Дзвінкими акордами творчого поклику під час шахових змагань звучали композиції у виконанні мандрівного кобзаря Бориса Бабенка.
За результатами напружених поєдинків у Відкритому чемпіонаті з шахів перемогу виборов очільник Пресцентру ЛНУ ім. Івана Франка Олег Вівчарик. Друге місце посів проректор з навчально-виробничої та адміністративно-господарської роботи Василь Курляк. А третє місце виборов проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник.
Неабияке завзяття до гри виявили й студенти Університету. Знаково, що охочих взяти участь у турнірі виявилося понад 60 осіб, проте позмагатися за першість зміг лише 41 юний гравець. Водночас турнір здобув неабиякий резонанс і поза межами Університету: випробувати свої вміння захотіли шахісти-першорозрядники з Львівської СШ №13, які в майбутньому планують стати студентами юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка. Спостерігали за змаганнями, аналізували партії та вболівали за своїх старших друзів юні школярі – майбутня надія шахів.
За результатами завзятих поєдинків перемогу здобув студент першого курсу економічного факультету Владислав Базюк, друге місце посів студент четвертого курсу факультету міжнародних відносин Владислав Черненко, а третє призове місце виборов студент третього курсу факультету прикладної математики та інформатики Роман Яремко.
Переможці та призери змагань одержали медалі, кубки, дипломи, а також приємні подарунки, які для поціновувачів шахів передав президент Львівського обласного спортивного товариства студентів «ГАРТ» Богдан Юхницький.
Окрему подяку висловлюємо Львівському державному університету фізичної культури імені Івана Боберського за надані банери та сприяння у проведенні заходу.
Щиро вітаємо усіх переможців та учасників обох турнірів і бажаємо нових тріумфів, натхненних ігор та якнайшвидшої спільної перемоги над російським агресором!