20 травня в рамках Всеукраїнського фестивалю науки відбувся Міжнародний форум “Підприємницький імпульс у соціальній роботі для сталого розвитку”

23.05.2022 | 17:07

20 травня 2022 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся міжнародний форум “Підприємницький імпульс у соціальній роботі для сталого розвитку” за участі учасників з України, США, Великобританії та Швеції. Модерували захід доценти кафедри радіофізики та комп’ютерних технологій Ігор Катерняк та Олексій Кушнір.

Подію розпочав проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Він окреслив місце класичних університетів у сучасному суспільстві, наголосивши на тому, що вони «роблять важливий внесок у творення світу і формують індивідів, які творитимуть суспільство майбутнього». У цьому контексті, за словами проректора, особливо важливим є створення стартапів і розвиток підприємницької освіти. «Три місяці тому Україну було втягнуто в один із найтемніших періодів її історії. Зараз ми живемо в непевності, не здогадуючись, що принесе нам завтрашній день. Але одну річ ми знаємо напевне: одного дня настане мир, і тоді всі ми разом відбудуємо нашу країну. Відповідно, завдання формувати молоде покоління набуває ще більшої важливості, ніж за нормальних умов», – наголосив проректор.

Під час свого виступу він також висловив вдячність колегам з України і з-за кордону, які долучилися до організації та стали лекторами курсу, підкресливши, що курс уже засвідчив свою користь, а деякі місцеві стартапи вже знайшли свою нішу, стали успішними і тепер передають свій досвід іншим.

До слова було запрошено також одну з лекторок, залучених до проєкту, – професорку міжнародного бізнесу і підприємництва Вісконсінського міжнародного університету (США) Мері Шепард Спейт. Вона подякувала за можливість бути причетною до проєкту, а також висловила сподівання на плідну й активну подальшу співпрацю в різних сферах. «Інноваційність полягає у здатності бачити ті взаємозв’язки і точки перетину, які часом здаються дуже несподіваними, спонтанними, але які відкривають можливості у численних сферах для людей з різних культур, з різними ідеями, різними уявленнями про те, як втілювати щось у життя», – пояснила професорка.

До вітальних слів доєдналися й шведські колеги – PhD з інноваційного менеджменту Університету Мелардален Оса Оберг та генеральний директор компанії Sörmlandsfonden Томас Карлссон. Від імені команди вони подякували за можливість продовжувати співпрацю з Україною, особливо в такий непростий час. «Ми вважаємо, що цей проєкт – не лише про те, щоб дізнатися більше одне про одного, як зараз, через екрани наших комп’ютерів, а про те, щоб реально діяти і творити щось нове», –  наголосила Оса Оберг.

Доцентка кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Львівського національного університету імені Івана Франка Вікторія Лобода привітала усіх причетних до проєкту і поділилася спогадами про те, як розпочиналася «Інноваційна весна»:

«Я була шокована, коли зрозуміла, що все почалося аж 15 років тому, а перші кроки було здійснено й ще раніше. Отож 15 років тому розпочався наш шведсько-український проєкт UBDC, у межах якого існувала ціла програма, націлена на креативність та інновації. Основною метою було розвинути в студентів підприємницький світогляд, допомогти  їм зробити той перший крок від появи ідеї до пітч-презентації», – розповіла вона, згадавши теплими словами ідейного натхненника та ініціатора проєкту, Посла підприємницької освіти у Львові, багаторічного декана факультету прикладної математики та інформатики, Заслуженого професора Львівського національного університету імені Івана Франка Ярему Савулу та поділилася світлинами на згадку про нього.

Надалі подія продовжилася детальною розповіддю про успішні починання, що свого часу зародилися у Львівському університеті та розвинулися у прибутковий високотехнологічний бізнес, який забезпечує робочими місцями сотні фахівців різних галузей в Україні та за кордоном:

– сервісна ІТ-компанія TechMagic, діяльність якої презентувала Лідія Дац. Ще у 2014 році компанію створили випускники університетської програми розвитку бізнесу (UBDC), а за 8 років діяльності вона об’єднала понад 230 фахівців з усієї України і з-закордону. За відгуками їх співробітників на DOU, TechMagic вже 5 років поспіль входить в TOP-10 найкращих роботодавців у сфері ІТ у Львові.

– компанія inDest, яку представив Маркіян Цимбаліста. Її розвивали підприємливі випускники Університету у партнерстві з колегами зі Швеції. На сьогодні у компанії працюють фахівці у різних галузях розробки, продажу та маркетингу.

– високотехнологічна компанія Euristiq. Про роботу своєї команди розповів Іван Муц, зазначивши, що компанія створює проєкти програмного забезпечення будь-якого масштабу та складності.

– компанія Tikithai, яку представив її засновник Северин Хобзей та розповів про ідею заснування компанії, шлях її реалізації, трансформації проєкту та його популяризацію у різних областях України.

Кожна із цих компаній посіла гідне місце на ринку України і світу, хоча брала свій початок як креативна команда саме у Львівському університеті.

Аспірантка з менеджменту Кільського університету (Велика Британія) Емма Бонфільо детально окреслила поняття підприємницького імпульсу та пояснила тенденцію сучасних суспільних змін. Спікерка зазначила ті важливі уроки, які ми можемо винести з невдач, описала можливість соціального підприємництва та соціальних інновацій, аргументувала те, як люди можуть використовувати власну агенцію, щоб допомогти іншим, та відзначила вагому роль університетів щодо розвитку підприємництва у державі.

Надалі відбулось знайомство аудиторії із кращими ідеями студентів цьогорічного курсу «Стартап: підготовка до злету».

Команда «Ініціатива» пропонує створити інструмент (мобільний додаток) для публічних ініціатив, мобілізації громад, запуску проєктів розвитку територій. Розповів слухачам про ідею Максим Кащук. За його словами, місія винаходу – сприяння повній децентралізації влади. Студенти прагнуть зробити життя людей комфортнішим, а міста, де вони живуть, привабливішими.

Створенням реабілітаційного медичного центру займається команда «Фенікс», в яку увійшли як медики, так і юристи й комп’ютерні інженери – Тетяна Терещенко, Лідія Палюх , Роман Турчин, Ілля Бардаков. Члени команди спільно підготували проєкт «Клініка фізичної та реабілітаційної медицини». Призначенням стартапу є надання медичної допомоги та реабілітаційних послуг найвищої якості для забезпечення максимального функціонального відновлення й покращення якості життя осіб з обмеженими фізичними можливостями після травм. Ініціатори наголосили, що їхня ідея є особливо актуальною зараз, в умовах війни росії проти України, в якій уже отримали поранення тисячі осіб.

Проєкт «ДоСуду» ініціювала команда «Доступний суд» (Каріна Максименко, Роман Турчин, Олександр Тарбанов). Гасло проєкту – «Суд доступний кожному». Стартап має на меті допомогти людям самостійно вирішувати їх юридичні проблеми. За словами студентів, буде створена програма (бот), яка готує процесуальні документи та доступно пояснює порядок їхнього подання до суду. Під час «розмови» з клієнтами бот збирає необхідну інформацію, вставляє її в потрібний шаблон і супроводжує всі кроки людини аж до рішення суду.

Підготовка новин за допомогою штучного інтелекту пропонує команда «Роботизована журналістика», до якої увійшли Наталія Габор, Юліана Лавриш, Ірина Марушкіна. На думку ініціаторів, актуальною є потреба мінімізувати рутинну роботу журналіста і дати їй більше простору для аналітики. Програма передбачає такий алгоритм: збір інформації, верифікація (перевірка на фейки) і генерація тексту.

Створення спеціальної платформи, яка забезпечить спілкування між організаторами подій, продюсерами і музикантами, є завданням проєкту «Your Husli». За допомогою свого стартапу команда Веніаміна Хром’яка, Софії Білас і Павла Герасимчука прагне заохочувати людей відвідувати виступи «наживо» з одного боку, а з іншого – сприятиме пошуку музикантів в окремі групи. Платформа також допоможе налагодити зв’язки з фанами.

На завершення заходу перед глядачами виступив  представник компанії i3 Engineering Михайло Ворко, детально розповівши про проєкт, що має на меті зробити Смарт-будинки доступнішими для населення. Спікер  проаналізував усі ризики та перспективи ідеї, продемонструвавши, як має виглядати пітч-презентація стартапу для інвесторів.

Після усіх презентацій учасники події обмінялися враженнями, емоціями та досвідом, пообіцявши одне одному не втрачати контактів та спільно працювати над реалізацією своїх проєктів та перетворенням їх в успішний бізнес. Зважаючи на те, що під час презентацій проєктів були присутні інвестори зі США, Швеції та України, кожен стартап має великі шанси на те, аби гучно вийти на світовий ринок.