Всеукраїнський науково-практичний семінар з міжнародною участю «Творча багатовимірність простору арттерапії»

13.10.2023 | 12:09

12 жовтня 2023 року відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар з міжнародною участю «Творча багатовимірність простору арттерапії» з ініціативи Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, ВГО «Арт-терапевтична асоціація». Співорганізатором заходу стала кафедра соціальної педагогіки та соціальної роботи факультету педагогічної освіти Львівського національного університету імені Івана Франка.

З вітальним словом виступили С. Чуніхіна, к. психол. н., с. н. с., заст. директора Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, яка привітала учасників семінару і побажала плідної праці; О. Вознесенська, к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, членкиня Ради правління ГС «Національна психологічна асоціація», президентка ВГО «Арт-терапевтична асоціація». Також з вітальним словом виступила В. Корнят, к. пед. н., доц., завідувачка кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Львівського національного університету імені Івана Франка.

Семінар проводився у дистанційному форматі, що дозволило об’єднати науковців та практиків з арттерапії з усієї України та іноземних колег. Так, свої напрацювання представили науковці України з Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, Львівського національного університету імені Івана Франка, Донецького державного університету внутрішніх справ. Досвідом роботи також поділилися практикуючі психологи, соціальні педагоги, які у своїй роботі використовують методи арттерапії.

Учасники семінару мали можливість обговорити актуальні питання арттерапії та особливості її застосування з різними категоріями населення в сучасних військових умовах. Ю. Гундертайло, м. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, представила доповідь на тему: «Простір і війна: досвід підтримки психогігієни біженців у притулку». Г. Рурик, докторка філософії в галузі освіти, практична психологиня Польської Гуманітарної Акції, проаналізувала особливості проживання емоційних станів у дорослих після повернення до зруйнованих селищ.

М. Дробишева, психологиня Благодійного Фонду «Голоси дітей», психологиня Миколаївської гімназії № 49 обґрунтувала використання природніх матеріалів в арттерапевтичних техніках у процесі відреагування та трансформування травматичного досвіду війни.

Значну увагу було приділено арттерапевтичній роботі з дітьми. Так, О. Вознесенська, к. психол. н., с. н. с. Інституту соціальної та політичної психології НАПН України виступила із доповіддю: Медіаарттерапія в роботі з травмами війни у дітей та підлітків. Мрака Наталя, к. психол. н., психологиня Першого жіночого ветеранського простору РЕХАБ говорила про арттерапію і концепцію змін у роботі з дітьми, які постраждали від війни. Віткалова Вікторія, практична психологиня, поділилася досвідом групової арттерапевтичної роботи з дітьми деокупованого Херсону. У своїй доповіді Вікторія проаналізувала психологічні особливості та етичні моменти у роботі з даною категорією населення. О. Цимбала, асистент кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи ЛНУ імені Івана Франка, разом з І. Харченко, психологинею Ліцею № 80 м. Львова, представили напрацювання арттерапевтичної роботи з дітьми у рамках відкритої арттерапевтичної студії на базі ГО «Турбота в Дії» за підтримки DTCare. Доповідачі звернули увагу на переваги та труднощі, з якими стикалися при даній формі арттерапевтичної роботи.

Поза увагою не залишилася і проблема психосоціальної роботи та підтримки військових. Так, Н. Цумарєва, к. психол. н., доцентка кафедри соціально-гуманітарних дисциплін факультету № 1 Донецького державного університету внутрішніх справ, представила досвід використання арттерапії з військовими, які проходять реабілітації в Центрі ментального здоров’я.

Важливою була участь у семінарі представників інших держав, які продовжують надавати свою підтримку нашим психологам, соціальним педагогам.

Так, цінним був виступ Ханни Шеребрін (Hannah Sherebrin), ATRBC, OATR, YAHAT Senior Supervisor, сертифікованої арттерапевтки, супервізорки (Ізраїль, Канада), в якому дослідниця поділилася досвідом роботи безпечної студії з українськими біженцями в Ізраїлі та представила набір для підвищення стійкості. Переклад доповіді здійснила B. Лобода, канд. пед. н., доц. кафедри соціальної педагогіки та соціальної роботи Львівського національного університету імені Івана Франка:


Венді Бредлі (Wendy Bradlay), MS, ATR-BC, CLAT, сертифікована арттерапевтка, координаторка з супервізії в організації First Aid of the Soul (США) представила досвід супервізійної роботи та клінічні дискусії для фахівців у сфері психологічного здоров’я в часи війни, організованими Першою Допомогою для Душі.

Джоанна Вроблевська (Joanna Wroblevska), PhD, MA-ET, художниця, терапевтка експресивного мистецтва (Бельгія, США) проаналізувала роль групи самоспівчуття та важливість проінформованого про травму піклування.

Під час семінару науковці та практики поділилися реальним набутим досвідом подолання травматичних подій, які пережили й переживають українці; узагальнили та проаналізували виклики, з якими стикаються у своїй роботі психологи, соціальні педагоги, арттерапевти під час війни; окресли напрями продовження співпраці з іноземними фахівцями; наголосили на доцільності проведення онлайн семінарів, майстер-класів для підвищення професійного рівня як для фахівців, так і для студентів, тих, хто в найближчому часі працюватиме з різними категоріями людей у сфері надання соціально-психологічних послуг.

Семінар став для учасників не лише майданчиком нових знань, досвіду, а й великою емоційною підтримкою.

Сьогоднішні трагічні події в Україні показують, що є потреба у кваліфікованих спеціалістах, які будуть володіти необхідними компетенціями для надання фахової соціально-психологічної допомоги. Арттерапія – унікальний інструмент у роботі соціального працівника, відтак проведення такого семінару є вкрай актуальним як для викладачів кафедри, так і для студентів спеціальності 231 Соціальна робота.

Дякуємо нашим ЗСУ за можливість спокійно провести семінар. Працюємо далі на перемогу, кожен на своєму місці.