Психотерапія можливостей в логопедичній практиці

Тип: Нормативний

Кафедра: спеціальної освіти

Лекції

СеместрК-сть годинЛекторГрупа(и)
116професор Островська К. О.

Практичні

СеместрК-сть годинГрупаВикладач(і)
116професор Островська К. О.

Опис курсу

Курс «Психотерапія можливостей в логопедичній практиці» має чітку професійну спрямованість підготовки майбутніх фахівців, які зорієнтовані на роботу із дошкільниками та учнями початкових класів із різноманітними, в т.ч. і важкими порушеннями мовлення та дітьми із різними нозологіями у дошкільних, загальноосвітніх, загальноосвітніх закладах з інклюзивним та інтегрованим навчанням, загальноосвітніх спеціальних закладах, використовуючи методи психотерапії можливостей. Навчальна програма з дисципліни «Психотерапія можливостей в логопедичній практиці» тісно пов’язана з вивченням логопедичної проблематики, психотерапевтичної практики – психотерапії можливостей і представляє поглиблений курс в складі теоретичної та практичної підготовки фахівця.

Завдання вивчення дисципліни:

  • ознайомити студентів з основними теоретичними уявленнями про психологічне консультування та психотерапію, ресурснорієнтованими напрямками психотерапії, психотерапією можливостей;
  • допомогти оволодіти понятійним і термінологічним апаратом дисципліни, сформувати уявлення про клієнта консультації, адекватних науковим психологічним знанням.
  • сприяти вивченню основних методів, прийомів і технік ресурсноорієнтованого психологічного консультування та психотерапії; форм і видів цілеспрямованого психологічного впливу в психологічному консультуванні та психотерапії можливостей;
  • сприяти розвитку і поглибленню навичок рефлексивного аналізу (в т.ч. консультативної бесіди);
  • ознайомити студентів із завданнями психолога у контексті психотерапевтичної взаємодії; з методами діагностики, психометричним інструментарієм, з методиками психотерапії можливостей, які працюють на зменшення проявів симптомів неврастенії у осіб з порушенням мовлення, подолання небажаних проявів поведінки;
  • розвивати у студентів вміння нав’язувати і підтримувати міжособистісні взаємини із клієнтами, незалежно від їх віку та ступеня порушення психічних функцій, зокрема. мовлення;
  • розвивати у студентів вміння доводити ефективність застосування методик психотерапії можливостей у клієнтів;
  • вихововувати в студентів такі важливі професійні риси фахівця спеціальної освіти, як доброзичливість, тактовність і коректність, відповідальність за результати своєї діяльності, терпіння, здатність до емпатії, повага та любов до вихованців, професійна чесність та порядність;
  • розширювати професійний світогляд студентів, педагогічну ерудицію
  • сприяти усвідомленню студентами засобів і напрямків професійного самовдосконалення.

Загальні компетентності

ЗК-1.Здатність діяти на основі етичних міркувань (мотивів).

ЗК-3. Здатність працювати в команді.

ЗК-7. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.

ЗК-8. Здатність застосовувати знання в практичних ситуаціях.

ЗК-10. Здатність до проведення досліджень на відповідному рівні.

 

Спеціальні (фахові) компетентності

СК-1. Здатність здійснювати теоретичний, методологічний та емпіричний аналіз актуальних проблем спеціальної та інклюзивної освіти.

СК-2. Здатність розробляти та впроваджувати інноваційні методики і технології корекційно-розвивальної роботи з особами з особливими освітніми потребами (залежно від спеціалізації).

СК-3. Здатність здійснювати діагностико-аналітичну, корекційно-розвивальну, консультативну діяльність з урахуванням особливих освітніх потреб здобувачів.

СК-4. Здатність ефективно взаємодіяти з батьками, колегами, іншими фахівцями у процесі психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами на засадах партнерства.

СК-9. Здатність до організації безпечного і здоров’язбережувального освітнього середовища, у тому числі інклюзивного освітнього середовища.

СКС-1 Здатність використовувати професійно-профільовані знання у визначенні етіології, симптоматики, патогенезу, психофізіологічних механізмів порушень мовлення;

СКС-2 Володіння сучасними уявленнями про зміст корекційної роботи з різними групами осіб з порушеннями мовлення та диференційованими методами корекційно-компенсаторної, реабілітаційної, розвивальної, попереджувальної роботи з ними.

 

Програмні результати навчання (за освітньою програмою)

РН 4. Добирати та застосовувати ефективні методики комплексного оцінювання розвитку дітей, рефлексувати та критично аналізувати достовірність одержаних результатів оцінювання, визначати на основі їх інтерпретації особливі освітні потреби дітей та рівень освітньої підтримки.

РН 5. Аргументувати, планувати та надавати психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомогу) відповідно до рівня функціонування, обмеження життєдіяльності та розвитку дитини з особливими освітніми потребами, забезпечувати ефективність власних дій.

РН 6. Встановлювати ефективну взаємодію з батьками, колегами, фахівцями, різними соціальними інституціями з метою забезпечення якості спеціальної та інклюзивної освіти на засадах партнерства.

РН 13. Розробляти та реалізовувати заходи зі створення безпечного і здоров’язбережувального освітнього середовища, забезпечувати його якість та ефективність освітнього процесу з урахуванням особливих освітніх потреб, можливостей та здібностей дітей.

РН 16. Уміння застосовувати знання про особливості спеціальних методик психотерапії та психокорекції у практичній діяльності логопеда

 

Критерії оцінювання та розподіл балів за викоанні завдання:

Робота на 8 практичних заняттях: 40 балів

Підготовка 1 індивідуального проєкту – 10 балів

екзамен 50% семестрової оцінки. Максимальна кількість балів 50

Підсумкова максимальна кількість балів 100

 

Шкала оцінювання: Університету, національна та ECTS

 

Оцінка в балах Оцінка  ECTS  

Визначення

За національною шкалою
Екзаменаційна оцінка, оцінка з диференційованого заліку  

Залік

90 – 100 А

Відмінно

Відмінно

 

 

Зараховано

81-89 В Дуже добре Добре
71-80 С Добре
61-70 D Задовільно Задовільно
51-60 Е Достатньо

 

Знання студента оцінюються за чотирибальною системою: “відмінно”, “добре”, ‘задовільно”, “незадовільно”.

Оцінка “відмінно” ставиться студенту в такому випадку:

дана повна правильна і ґрунтовна відповідь на поставлене теоретичне питання; наведені всі необхідні методологічні, за необхідності графічні матеріали, які розкривають суть поставленого питання; проведено ґрунтовний аналіз проблеми та зроблені висновки в напрямі її вирішення.

Оцінка “добре” ставиться студенту в такому випадку:

правильно і з достатньою повнотою викладено суть поставленого питання; приведені аргументи викладають суть поставленого питання в цілому; вирішує поставлену задачу в повному обсязі; допущено несуттєві неточності у висвітленні поставлених питань.

Оцінка “задовільно” ставиться студенту в такому випадку:

за  загальні  знання   і   розуміння   основного   матеріалу  як  теоретичної,  так  і практичної частини завдання;

у відповідях немає чіткості, логіки і послідовності викладення матеріалу;

не повністю висвітлено суть питання; зокрема, не вистачає необхідних аргументів, які розкривають суть поставлених питань.

 

  1. ЗАСОБИ ДІАГНОСТИКИ УСПІШНОСТІ НАВЧАННЯ
Модульний контроль Максимальна оцінка в балах
Поточний контроль (ПК) Конт-рольний захід (КЗ) – залік Підсумкова оцінка

(ПК+КЗ)

Практичні (семінарські) заняття Індивідуальний проект Разом

балів

(ПК)

  Аудиторна робота Контрольна робота      
1 семестр всього, у тому числі 40 10 50 50 100

 

Оцінювання практичних занять. Студенти виконують практичні роботи. За практичну роботу студент може максимально отримати 15 балів. Студенти повинні виконати 2 практичні роботи і взяти активну участь в обговоренні хоча б  однієї практичної роботи колег. Таким чином, максимально за практичні роботи упродовж семестру можна отримати 40 балів.

Зміст практичних занять:

Заняття 1: Опис психотерапевтичної методики.

Заняття 2: Опис випадку із застосуванням методики з психотерапії можливостей.

 

Оцінювання індивідуального проекту. Студенту пропонується виконати індивідуальний проект, максимальна оцінка якого становить 10 балів. Це завдання не є обов’язковим і передбачає участь у груповій  інтервізії та рефлексію у вигляді есе.

 

Жодні форми академічної доброчесності не толеруються

 

Рекомендована література

1. Вступ до спеціальності: Логопедія (Текст): навчальний посібник / І.М. Омельченко, В.В. Тарасун, Л.О. Федорович. – Кременчук: Християнська Зоря, 2011. – 416 с.
2. Бех І.Д. Психологічні умови ефективності виховної дії // Рідна школа. – 1992. – N 1. – C.41-46.3.
3 Колупаєва А.А. Інклюзивна освіта: реалії та перспективи: Монографія / А.А. Колупаєва. – К.: «СаммітКнига», 2009
4. Конопляста С.Ю. Ринолалія від А до Я. Монографія/ С.Ю. Конопляста. – К.: Книга-плюс, 2015.
5. Костюк Г.С. Навчально-виховний процес і психічний розвиток особистості / За ред. Л. М. Проколієнко. – К.: Рад. школа, 1989. – 608 с.

6. Кузікова С.Б. Основи психокорекції. –К: Академвидав, 2012. – 320с.
7. Логопедія. / [Шеремет М.К., Тарасун В.В., Конопляста С.Ю. та ін.] : за ред. М.К. Шеремет. – [друге видання, перероблене і доповнене] – К.: Видавничий Дім «Слово», 2010.
8. Логопедична робота у дитячому садку/ Упоряд. Г.М. Лисенко. – К.: Шк. світ, 2011.
9. Логопедія: підручник / За ред. М.К.Шеремет . – Вид. 3-тє, перер. та доповн. – К.: Видавничий Дім «Слово», 2015.
10. Малярчук А.Я Обстеження мовлення дітей/ А.Я Малярчук. – К.: Літера ЛТД, 2002.
11. Островська К.О. Індивідуальний маршрут дитини з розладами спектру аутизму. Навчальний посібник / К.О. Островська, І.П.Островський, Х.Я. Сайко. –2017. – Львів: Малий видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка. – 52с.

12. Островська К.О Особливості комунікативної компетентності у дітей з аутизмом та дизартрією / Островський І.П, Сайко Х.Я. // Проблеми сучасної психології. Випуск 11 (43). с. 18-24, 2020
13. Савченко М.А. Методика виправлення вад вимови фонем у дітей/ М.А. Савченко. – 3-тє видання, доповнене. Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2010.
14. Соботович Є.Ф. Концепція стандарту спеціальної освіти дітей дошкільного віку з порушеннями мовленнєвого розвитку/ Є.Ф. Соботович // Дефектологія. – 2002. – №1 . – С.2-7.
15. Томчук С.М., Михальченко Н.В. Психологія деструктивних емоційних станів та рефлексії особистості у молодшому шкільному віці: Монографія. – Миколаїв: КП – Миколаївська обласна друкарня, 2008. – 208с
16. Хрестоматія з логопедії. Навчальний посібник/ Шеремет М.К., Мартиненко І.В. – К.: КНТ, 2006.
17. Шебанова В.І. Дослідження тривожності в дітей молодшого шкільного віку // Педагогіка і психологія. – 2001. – № 3. – С. 108 – 117.
18. Kateryna Ostrovska, Igor Ostrovskyi, Khrystyna Saiko. The peculiarities of providing psychotherapeutic assistance to internally displaced persons and anti-terrorist operation participants // Psychological Journal. Vol 6 No 10 (2020). – 29-37.
19. Lesya T. Muzychko, Khrystyna Ya. Sajko, Kateryna Ostrovska. Ukrainian Psychotherapeutic Experience in Overcoming Post-Traumatic Stress Disorder in Military Men // Psychology and education. – 2020. – № 57. – С. 198-202. Scopus
Інтернет ресурси:
https://ksse.pwsz.konin.edu.pl/wp-content/uploads/2021/06/KSSE-63.pdf
https://ksse.pwsz.konin.edu.pl/wp-content/uploads/2021/06/KSSE-62.pdf

Силабус: Психотерапія можливостей в логопедичній практиці

Завантажити силабус

Силабус: Силабус 2024 Островська

Завантажити силабус