Кафедра фізичного виховання та спорту

  • Про кафедру
  • Історія кафедри
  • Стратегія
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Методичні матеріали
  • Новини

Кафедра фізичного виховання та спорту є базовим структурним підрозділом Університету, що проводить освітню та методичну діяльність з навчальної дисципліни «Фізичне виховання» і здійснює наукову та науково-дослідну діяльність у галузі фізичної культури та спорту.

Кафедра у своїй діяльності керується концептуальними засадами національної стратегії з оздоровчої рухової активності в Україні. Планує свою роботу на основі результатів аналізу світового досвіду та сучасного стану розвитку вітчизняної системи оздоровчої рухової активності. Розробляє програму з фізичного виховання в Університеті, яка грунтується на загальних соціальних принципах виховної стратегії суспільства, що передбачає всебічну підготовку особистості до трудової діяльності.

Кафедра фізичного виховання і спорту є одним із підрозділів Університету, який здійснює програмно-методичне забезпечення студентів з фізичного виховання. Організована вона у 1948 році за Наказом Міністерства Вищої освіти СРСР за № 83 і Наказом Голови Всесоюзного комітету у справах фізичної культури і спорту при Раді Міністрів СРСР за № 1690.
Попередником кафедри фізичного виховання і спорту, у післявоєнний період, була кафедра фізичної підготовки, де, в ті роки, працювало 6 викладачів. Серед організаторів фізкультурної роботи в Університеті у 1945 році, що зробили значний внесок в організацію спортивної діяльності кафедри, був старший викладач Артамонов Григорій Миколайович, заслужений майстер спорту з легкої атлетики, учасник збірної команди України з легкої атлетики, першості СРСР та першості збройних сил СРСР, член збірної України, яка виступала у Всесоюзній вузівській Спартакіаді Міністерства вищої освіти товариства «Наука». У різні роки кафедрою керували військові, спортсмени, педагоги.
Першим завідувачем був Оббаріус Дмитро Іванович, суддя вищої категорії (1963), канд. пед. н., доцент (завідував кафедрою: 1945 – 1948 р.р.).
У 1949 році в.о. завідувача кафедри призначається Михайлюк Михайло Прокопович, канд. пед. н. (1954), доцент (1956). Відомий фахівець з важкої атлетики. Написав навчальний посібник  «Важка атлетика» (1965), брошуру «Конкурс силачів» (1950). Працював на кафедрі до 1974 року.
З 1974 року завідувачем кафедри фізичного виховання і спорту затверджується Попеску Іон Костянтинович. (1951), канд. пед. н. (1972), доцент (1974), доктор пед.н. (1998). Автор 22-х  накових праць та монографії «Спорт у долях Балканських народів» (1991).
У 1991 році на посаду завідувача кафедри фізичного виховання і спорту призначається кандидат педагогічних наук, доцент Осінчук Володимир Григорович, канд. пед. н. (1990), доцент (1992), професор (1998). Автор близько 100 наукових і науково-методичних робіт. Співавтор розробок Регіональної базової програми для студентів вищих навчальних закладів 3-4 рівня акредитації (1994-1995), комплексної програми розвитку фізичної культури і спорту в системі освіти Львівщини (1994). Тренер команди Університету з міні-футболу, яка виборола звання чемпіона України серед ВНЗ (1994). Активно впроваджував наукову організацію праці в усі види діяльності кафедри. Нагороджений знаком «Відмінник освіти України» (1994). На посаді завідувача кафедри працював до 2005 року.
З 2005 року кафедру очолює Сіренко Романа Романівна. Молодий спеціаліст-науковець, канд. наук з фізвих. і спорту зі спеціальності «Олімпійський і професійний спорт» (2001), доцент (2007). Неодноразовий призер Чемпіонатів України та Чемпіонату СРСР серед юніорів з плавання (1983-1994), переможець Чемпіонату України з плавання серед ветеранів (2008), кандидат в майстри спорту. Автор багатьох публікацій з проблем фізичного виховання молоді, методичних розробок та методичних рекомендацій з фізичного виховання. Співавтор навчальних посібників «Гігієнічні основи фізичного виховання студентів» (2005), «Основи краєзнавчо-туристичної роботи» (2008), монографії «Комплексний контроль працездатності юних футболістів» (2006), керівник науково-дослідної роботи «Теоретико-методологічні аспекти формування  фізичної та розумової працездатності студентів вищих навчальних закладів». Член науково-методичної Ради Федерації футболу України (2007). Головний редактор збірників наукових праць «Теоретико-методологічні аспекти формування фізичної та розумової працездатності студентів вищих навчальних закладів», «Проблеми формування здорового способу життя молоді».

З 2023 року посаду завідувача кафедри обіймає Шукатка Оксана Василівна. Доктор педагогічних наук зі спеціальності «Теорія і методика професійної освіти» (2019), професор (2021). Майстер спорту зі спортивної гімнастики.

Кафедра фізичного виховання і спорту розміщена у спортивному комплексі, який є одним із кращих серед ВНЗ Львова, що дає змогу якісно проводити заняття з фізичного виховання і будувати тренувальний процес з багатьох популярних видів спорту.
У 1952 році за ініціативою викладачів і студентів Університету споруджений спортивний майданчик, невдовзі власний стадіон з футбольним полем, легкоатлетичними доріжками й секторами, комплексний спортивний майданчик для спортивних ігор (волейбол, баскетбол, ручний м’яч, теніс), а у 1957 р. спортивно-оздоровчий табір у селі Чинадієве на Закарпатті.
1980 році введений в експлуатацію спортивний комплекс Університету, який має два ігрові зали, плавальний басейн, зали для занять боксом, боротьбою, важкою атлетикою, лікувальною фізкультурою.
Кожен з викладачів кафедри має свої напрямки діяльності – хтось тяжіє до тренерської роботи, а хтось до педагогічно-навчальної чи наукової. Але основним у роботі кожного викладача є навчально-педагогічний компонент.
Ключова роль в організації спортивної та фізкультурно-масової роботи належить спортивному клубу. Упродовж усіх років роботи кафедри саме він організовував та проводив різноманітні спортивні й фізкультурно-оздоровчі заходи серед студентів та професорсько-викладацького складу.
У 60-70 роках відбулось організаційне зміцнення громадських форм керівництва студентським спортом. При ДСТ «Буревісник» були створені спортивні клуби, визнані єдиною самодіяльною формою масової оздоровчої фізкультурної і спортивної роботи серед студентів. З 1980 по 1990 роки спортивний клуб кафедри стає самостійною одиницею з власним рахунком. На той час головою спортивного клубу був призначений Мічудов Д.І. Спортивний клуб у різні роки очолювали: ст. викл. Яремчук Ю.Я., викл. Кукурудзяк І.В., ст. викл. Матула С.С., викл. Кроншталь Г.С.
Завдяки високому рівню організації спортивної та фізкультурно-масової роботи студенти мають змогу підвищувати свою майстерність у 24 секціях з 20 видів спорту. Усього у групах спортивного вдосконалення займаються понад 1000 студентів, а збірні команди Університету беруть участь у змаганнях Універсіади Львівщини, Чемпіонатах та Кубках України, міжнародних змаганнях різного рівня, у яких виборюють призові місця.
Значну увагу кафедра надає організаційно-виховній роботі. Доброю традицією стало проведення спортивного свята Здорова родина», яке кафедра щорічно організовує для співробітників Університету та їхніх сімей; вшанування пам’яті героїв УПА, відвідання Меморіалу Українським Січовим Стрільцям на Янівському кладовищі. На кафедрі існує постійнодіючий лекторій «Здоров’я поколінь». Працівники кафедри організовують круглі столи, бесіди, диспути з проблем здорового способу життя. Щорічно кафедра та спортивний клуб підбивають підсумки спортивних досягнень і вшановують переможців на спортивному вечорі, який проходить у студентському клубі з урочистим нагородженням та культурно-розважальною програмою.
Головним завданням кафедри сьогодні є удосконалення навчально-методичної роботи з фізичного виховання та наближення навчального процесу до освітніх норм і стандартів Болонської системи. На кафедрі здійснюється поступовий перехід навчального процесу з фізичного виховання на секційну форму роботи. Студенти мають можливість обрати улюблений вид спорту.

СТРАТЕГІЯ КАФЕДРИ
ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ
ТА СПОРТУ
МІСІЯ
Кафедра фізичного виховання та спорту є базовим структурним підрозділом Університету, що проводить освітню та методичну діяльність з навчальної дисципліни «Фізичне виховання» і здійснює наукову та науково-дослідну діяльність у галузі фізичної культури та спорту.
Кафедра визначає (стандарт фізичного виховання) відповідний мінімальний рівень обов’язкової фізкультурної освіти для студентів. Обсяг занять повинен становити не менше 4 годин на тиждень.
Головна цінність «Фізична культура – здоров’я нації».
ВІЗІЯ
Кафедра у своїй діяльності керується концептуальними засадами національної стратегії з оздоровчої рухової активності в Україні. Планує свою роботу на основі результатів аналізу світового досвіду та сучасного стану розвитку вітчизняної системи оздоровчої рухової активності.
Кафедра визначає мету та основні завдання, спрямовані на створення умов для підвищення рівня оздоровчої рухової активності студентів.
ЦІЛІ
Кафедра формує умови до оздоровчої рухової активності та здорового способу життя студентів
Кафедра формує цілісне ставлення студентської молоді до власного здоров’я.
Кафедра працює над покращенням фізичного розвитку та фізичної підготовленості студентів згідно вимог майбутньої професії.
Кафедра розробляє рекомендації з оздоровчої активності як основного документа що містить конкретні вказівки стосовно обсягів, інтенсивності, форм і видів рухової активності для зміцнення здоров’я студентів
ОПЕРАЦІЙНИЙ ПЛАН
Кафедра модернізує фізичне виховання, розвиває належний рівень рухової активності. Поєднує і застосовує їх з іншими компонентами здорового способу життя.
При модернізації фізичного виховання у межах освітнього закладу кафедра врегульовує питання щодо затвердження педагогічного навантаження викладачів, тренерів.
Кафедра забезпечує впровадження у засобах масової інформації соціальної реклами стосовно переваг оздоровчої рухової активності, пізнавальних програм для осіб різного віку з питань використання рухової активності та подолання стану суспільної байдужості до особистого здоров’я.

 Кафедра запроваджує систему моніторингу основних показників рухової активності студентів, координує діяльність студентів, їхню поведінку щодо ведення здорового способу життя і формування здоров’я.
СТРАТЕГІЧНИЙ ПЛАН РОЗВИТКУ
Освітня діяльність кафедри:
здійснює організацію та керівництво всіма видами діяльності і відповідає за результати її роботи;
реалізує програму розвитку кафедри;
узагальнює та поширює досвід роботи кращих викладачів, надає допомогу молодим викладачам щодо вдосконалення педагогічної майстерності, сприяє зростанню їхнього наукового рівня;
розробляє програму з фізичного виховання в Університеті, яка ґрунтується на загальних соціальних принципах виховної стратегії суспільства, що передбачає всебічну підготовку особистості до трудової діяльності;
визначає циклічність побудови системи знань, пікової і загальноосвітньої адекватності напрямків фізичного виховання, забезпечує індивідуалізацію та диференціацію фізичних навантажень студентів;
забезпечує освітні послуги для студентів відповідно до компетентностей та стандартів вищої освіти стосовно фізичного виховання студентської молоді;
поглиблює спеціалізацію з видів рухової активності, обраної студентами.
Наукова діяльність кафедри:
поглиблює якісний рівень наукових досліджень у галузі фізичної культури та спорту;
впроваджує результати науково-дослідної роботи в практику;
надає консультації та створює умови для успішного захисту наукового ступеня кандидата наук та доктора наук;
реалізує план щодо створення науково-дослідної лабораторії для проведення досліджень функціонального стану організму студентів;
збільшує кількість одноосібних публікацій у фахових, закордонних та статті у виданнях, які мають імпакт-фактор;
забезпечує активну участь студентів у науковій роботі;
щорічно проводить Всеукраїнські науково-практичні конференції студентів, магістрантів та аспірантів з проблем здорового способу життя молоді та теоретико-методичних основ організації фізичного виховання молоді для професорсько-викладацького складу
організовує та проводить наукові семінари з актуальних досліджень у галузі фізичної культури і спорту.
Спортивна та фізкультурно-масова робота кафедри:

 залучає студентів-спортсменів до участі у змаганнях Універсіади та Спартакіади Львівщини;
залучає студентський актив до організації та проведення змагань;
впроваджує різноманітні форми масових фізкультурних свят та розваг для студентів;

розширює сферу послуг оздоровчого спрямування для студентів та співробітників Університету;
організовує майстер-класи за участю провідних фахівців з шейпінгу, оздоровчої хатхи-йоги, одноборств, циклічних видів, силових видів, плавання, ігрових видів тощо;
організовує щорічно спортивний вечір на якому підбиваються підсумки спортивної діяльності, нагороджуються кращі спортсмени та викладачі-тренери;
тісно співпрацює з Федераціями провідних видів спорту, налагоджує зв’язки з міжнародною спортивною громадскістю;
вносить клопотання про преміювання студентів-спортсменів переможців Міжнародних та Всеукраїнських змагань;
вносить клопотання про стипендії для студентів-спортсменів високої кваліфікації;
вносить клопотання про переведення студентів-спортсменів на індивідуальний графік навчання.
організовує відкриті лекції та диспути для студентської молоді, з проблем здорового способу життя та рухової активності.

 

Співробітники

завідувачШУКАТКА Оксана Василівназавідувач
доцентМАРТИНІВ Олег Михайловичдоцент
доцентТУВАКОВ Аразнепес Нурнепесовичдоцент
старший викладачБЕНЦАК Любов Іванівнастарший викладач
старший викладачБЕНЦАК Роман Несторовичстарший викладач
старший викладачБІТКІВСЬКА Лідія Іванівнастарший викладач
старший викладачГОРЛОВА Лариса Михайлівнастарший викладач
старший викладачКРОНШТАЛЬ Галина Степанівнастарший викладач
старший викладачКУШНІР Ірина Степанівнастарший викладач
старший викладачЛЕВКІВ Лілія Володимирівнастарший викладач
старший викладачЛІБОВИЧ Христина Володимирівнастарший викладач
старший викладачЛЯДИК Олег Ігоровичстарший викладач
старший викладачМАТУЛА Степан Степановичстарший викладач
старший викладачМОЖАРОВСЬКА Світлана Петрівнастарший викладач
старший викладачМОЖАРОВСЬКИЙ Юрій Андрійовичстарший викладач
старший викладачМУДРА Віра Володимирівнастарший викладач
старший викладачПАВЛИШИН Оксана Федорівнастарший викладач
старший викладачПОПОВИЧ Святослав Ігоровичстарший викладач
старший викладачСАВКА Ірина В'ячеславівнастарший викладач
старший викладачЯРЕМЧУК Юрій Ярославовичстарший викладач

1 курс

2 курс

4 курс

Викладацький розклад



Методичні матеріали

 збірник_2022 Матеріали ХІІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф.студентів, магістрантів та аспірантів

Збірник 2023 збірник

Збірник 2024 2024_збірник

Сіренко Р.Р. Фізичне виховання студентів : [курс лекції] / Р.Р Сіренко, О.І. Беднарський, Б.В. Семен ; за заг. ред. Р.Р. Сіренко. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2011. – 242 с. Ф_В_курс_лекц

Спорт у вищих навчальних закладах : [навч. посібн.] / Р.Р. Сіренко, Б.В. Семен, С.Н. Нікітенко і ін. ; під заг. ред. Р.Р. Сіренко. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2019. – 420с. sirenko_sport

Сіренко Р.Р. Удосконалення державного регулювання фізкультурно-виховної діяльності у закладах вищої освіти України : монографія. – Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2019. – 269 с. sirenko_monografia

https://e-learning.lnu.edu.ua/course/view.php?id=3610

 

 

 

 

Онлайн-курс “Актуальні проблеми організації освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти”

06.11.2024 | 22:45

Шановні колеги!
Львівський національний університет імені Івана Франка, Факультет педагогічної освіти, Центр забезпечення якості освіти запрошують Вас взяти участь у онлайн-курсі “Актуальні проблеми  організації  освітнього процесу у закладах загальної середньої освіти”
Терміни: 28 листопада – 30 грудня 2024
Мета курсу: ознайомити  гарантів, членів проєктних  і робочих груп, викладачів навчальних дисциплін, які забезпечують на факультетах Університету  ОПП «Середня освіта» з актуальними  питаннями організації освітнього процесу у сучасних закладах загальної середньої освіти, викликами та шляхами їх вирішення.
Обсяг – 6   кредитів  ЄСТК  (180 год.), 3 навчальні Модулі (тестування після кожного модулю)...

Читати »

ВІСНИК Львівського  університету. Серія Педагогічна внесений  до  міжнародної  наукометричної бази Index Copernicus (IC)

03.11.2024 | 19:15

На днях отримали  листа від Команди підтримки користувачів ICI World of Journals Index Copernicus International із доброю новиною про  включення   періодичного видання  Вісника  Львівського  університету. Серія Педагогічна  до  міжнародної  наукометричної бази Index Copernicus (IC).
На основі інформації, представленої в оцінці і аналізі випусків журналу ВІСНИКА Львівського  університету. Серія Педагогічна за 2023 рік, експерти розрахували Index Copernicus (ICV) на 2023 рік:        ICV 2023: 67.68
Результат оцінки в базі даних ICI Journals Master List – Index Copernicus Value (ІCV) – це...

Читати »

Привітання деканату факультету зі святом працівників освіти

05.10.2024 | 12:02

Дорогі  колеги-викладачі,  співробітники,  аспіранти, студенти!
Прийміть найтепліші  вітання зі святом працівника освіти!
Від  щирого серця дякуємо  кожному з вас за  щоденну наполегливу,   самовіддану творчу працю,  досягнуті успіхи у навчальній та  науковій  роботі, активну громадянську позицію,  добрі та  корисні справи для наближення нашої спільної перемоги.
Бажаємо   вам  міцного здоров’я, миру і добра, родинного і сімейного затишку!   
Нехай професійний успіх, творча наснага та оптимізм крокують поруч з вами з року в рік, а невичерпна життєва енергія сприяє здійсненню усіх планів та задумів!
Тримаймо наш освітній фронт!...

Читати »

Cтартувала реєстрація на День кар’єри ЄС 2024

04.10.2024 | 16:55

15 – 17 жовтня у Львівському університеті відбудеться День кар’єри ЄС 2024 – вже традиційна подія, яка надає можливість молоді отримати корисні знання та навички про кар’єру в контексті інтеграції України в європейський простір.
Організаторами заходу є Інформаційний центр ЄС та Відділ кар’єрного розвитку та співпраці з бізнесом. Цьогоріч подія проводиться в Університеті вже увосьме.
Проєкт  День кар’єри ЄС 2024 реалізується Представництвом ЄС в Україні і має на меті інформувати студентську авдиторію про шляхи професійного розвитку і кар’єрні перспективи для молоді в...

Читати »

Запрошення на участь тренінгу з міжкультурних компетенцій та культурного розмаїття

20.09.2024 | 19:03

Запрошуємо на тренінг з міжкультурних компетенцій та культурного розмаїття!
📅 Коли: 24 вересня 2024 року
📍 Де: Місце та час повідомимо ближче до події
Львівський національний університет імені Івана Франка в рамках проєкту Erasmus+ CBHE Project INTERADIS (International Students Adaptation and Integration) запрошує викладачів та студентів на тренінг, присвячений розвитку міжкультурних компетенцій та розмаїття.
🌍 У сучасному глобалізованому світі вміння ефективно комунікувати з представниками різних культур стає надзвичайно важливим. Цей тренінг допоможе краще зрозуміти культурні особливості інших народів, розвинути навички інтеграції та адаптації в...

Читати »